Strona główna | Mapa serwisu | English version

Historia szkoły
O NAS > Historia szkoły

Historia szkoły
      Szkoła to nie tylko budynek, ale również jego historia. O to jak przedstawia się historia szkoły w Wieszowie (wiadomości zaczerpniete ze strony www.wieszowa.pl)
    O pierwszym nauczycielu w Wieszowie dowiadujemy się z ksiąg chrztu Ziemięcic z roku 1655. Po jego z łacińska brzmiącym imieniu Solenionius przypuszcza sie, że był człowiekiem wykształconym i nie pochodził z tych terenów. Od 1679 roku wymienia się jako nauczyciela Andreasa Orlicka. W 1687 roku nauczycielem jest Andreas Jora, i nie jest poddanym, a w czytaniu i pisaniu obeznany.
Ze sprawozdania z 1720 roku dowiadujemy się że żadnego nauczyciela tu nie ma i nie będzie, bo nie ma tu szkoły, tylko plac i pola. Sytuacja ta radykalnie się zmieniła po przyłączeniu Śląska do Prus. Pierwszym nauczycielem w tej sytuacji w 1767 roku zostaje Franz Michalik - organista. Nauczanie odbywało się częściowo w mieszkaniu organisty częściowo na plebani. W 1792 roku uzyskano dla celów szkolnych osobny budynek. Rok 1792 uznaje się oficjalnie jako rok powstania pierwszej szkoły w Wieszowie. Źródła historyczne nie podają gdzie znajdował się ów budynek. Wspomniana szkoła musiała zatem znajdowad się w miejscu gdzie obecnie stoi sala Domu Kultury.
        Pierwszym "dyrektorem" szkoły został Martin Nierobisz, z zawodu krawiec. Kronika parafialna wspomina że był on bardziej krawcem niż wychowawcą dzieci. Ze sprawozdania wizytacyjnego z 1823 r. dowiadujemy się, że do tej szkoły uczęszczało 100 dzieci. Budynek szkoły był stary, drewniany, kryty słomy w bardzo złym stanie. Wielki pomoc dla szkoły w 1825 roku okazał ówczesny proboszcz Boehm. Wystarał się o ławki, stoliki, stół dla nauczyciela i pewną ilość książek. Ze względu, że budynek ten groził zawaleniem się, nauka w późniejszym czasieznów musiała odbywać się w mieszkaniu organisty.
W 1830 r. wybudowano pierwszy nową szkołę - "Klaterschule". W 1841 roku szkoła w Wieszowie, do której oprócz Grzybowic należały jeszcze Konary, Glinice, Waldhof, miała jednego nauczyciela głównego, jednego nauczyciela pomocniczego i 295(!) dzieci. Ze względu na ciągły wzrost liczby dzieci gmina zmuszona była postawić w 1873 drugą szkołę. Budynek tej szkoły murowany został postawiony na tzw. "farskich " łąkach w pobliżu ówczesnej siedziby gminy. Budynek tej szkoły stoi do dzisiaj i mieści się w nim obecnie przedszkole.Nauczycielem głównym został Berthold Tschaunner. Człowiek legenda. Dbał nie tylko o szkołę o jej rozwój, ale równie udzielał się w życiu wsi. Był w radzie gminy, w radzie kościelnej, jako że był również organistą prowadził też chór. Jego to zapewne staraniem powstaje w 1884 roku trzecia szkoła tzw. "stara" z czerwonej cegły. W niej powstały również mieszkania dla nauczycieli.
        Berthold Tschaunner zmarł w 1903 r. po 30 latach nauczania. Jego miejsce zajął Willimski, a następnie do 1918 roku funkcję tę pełnił Pigulla (rektor). Gdy w 1919 roku przybył do Wieszowy rektor Piechotta (Mohr), zastał dopiero co wybudowaną czwartą szkołę tzw."nową" .
Dzisiaj w Wieszowie mieści się Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Uczy się w niej około 219 uczniów.